ΦΩΣ-ΖΩΗ"Jednym z darów Ducha dla naszej epoki jest z pewnością rozkwit ruchów kościelnych, które od początku mego pontyfikatu wskazuję jako znak nadziei dla Kościoła i dla wszystkich ludzi."

Jan Paweł II, w wigilię Zesłania Ducha Świętego 1996 r.

"Ruchy są jednym z najważniejszych owoców wiosny Kościoła, którą zapowiedział już Sobór Watykański II. Obecność ruchów dodaje nam otuchy, ukazuje bowiem, że ta wiosna trwa; jest też dowodem świeżości chrześcijańskiego doświadczenia opartego na osobistym spotkaniu z Chrystusem."

Z przemówienia Ojca Świętego Jana Pawła II do przedstawicieli ruchów kościelnych 30.05.1998 r.

Wspólnota młodzieżowa Ruchu Światło-Życie powstała w naszej parafii we wrześniu 2008 r. W pierwszy roku było nas ok. ośmiu osób. Dziś jest nas siedemnaścioro: uczniów gimnazjum i szkół średnich. Mniej więcej połowę stanowią ministranci i bielanki naturalnie podejmując tu swoją formację. Wspomniana formacja podejmowana jako droga dojrzewania w wierze staje się jednocześnie dobrym przygotowaniem do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

Patrzymy z nadzieją na rozwój naszej wspólnoty przyznając, że jeszcze się „wykluwa”. Powoli poznajemy charyzmat Ruchu Światło-Życie przygotowując się do rekolekcji wakacyjnych („oazy”), które są bardzo istotnym i cennym doświadczeniem już większej wspólnoty młodych ludzi starających się żyć prawami ewangelii, doświadczeniem piękna wspólnoty Kościoła, a nieraz okazją do głębszego nawrócenia.świeca z hasłem roku

Cel i program Ruchu wyrażają najkrócej greckie słowa „ΦΩΣ” (światło) i „ΖΩΗ” (życie), wpisane w znak krzyża i formuła „Światło-Życie”, oznaczająca jedność światła danego od Boga i życia, czyli świadectwo chrześcijańskiego życia. Sprawcą tej jedności – jak wierzymy – jest Duch Święty. On sprawia, że światło rozumu, światło sumienia, światło słowa Bożego, światło Chrystusa jako wzoru osobowego i światło Kościoła w formowaniu dojrzałych chrześcijan rodzi nowego człowieka we wspólnocie Kościoła. Założyciel Ruchu Światło-Życie, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, tak właśnie odczytał ów charyzmat czyli szczególny dar, jaki otrzymał od Boga dla Kościoła.

Spotykamy się w każdy piątek. Najpierw uczestniczymy w wieczornej Mszy św., później przechodzimy do salki parafialnej. Jako wspólnota – wspólnie modlimy się, śpiewamy (na chwałę Pana), dzielimy się życiem i zastanawiamy się nad słowem Bożym.

Opiekunem wspólnoty czyli jej moderatorem jest wikariusz ks. Jarosław Nowakowski.

Kontakt z nami: oaza(at)parafiachynow.pl

O samym Ruchu Światło-Życie można dowiedzieć się więcej ze stron internetowych – naszej diecezji, jak i ogólnopolskiej, a także o założycielu sł. Bożym ks. Franciszku Blachnickim oraz o gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie – Kręgach Domowego Kościoła, które możliwe, że kiedyś powstaną i w naszej parafii.